top of page

Bugünlerde lâzım: Biraz da hobby...


Emekliliğim için hazırlamıştım, ama daha önce CoVid-19 nedenli eve kapanma durumunda yoğun kullanma olanağım oluyor. Belki siz de ilgilenebilirsiniz diye biraz ayrıntı vereyim;


Resimlerde gördüğünüz uçuş simülatörü (FS), evimde kurduğum, bütün parçalarını yıllarca topladığım bir FS. Boeing 737-800 NG replikası. Replica derken gerçeğine yaklaşık %85 oranında yakın.


Bütün görüğünüz göstergeler, düğmeler, kısacası tamamı aktif, çalışıyor. Bu parçalar gerçeği ile %100 aynı, tepki süreleri, çıkarttıkları sesler aynı.


Yapımı yıllar sürdü, başta Türkiye'deki, Amerika, Ukrayna ve Hollanda'daki arkadaşlarımın özellikle program konusundaki yardımları olmasaydı herhalde yapamazdım.


Onlara binlerce teşekkür...


Ben de pilotum ama, benden çok daha deneyimli, çok daha uzun uçuş saati olan pilot arkadaşlarım gördüler, kullandılar ve beğendiler. Zaman zaman evde Boeing replicası bir FS kullanmak için bir araya geliyoruz. (Şimdi solo uçuyorum: CoVid-19 olmayalım)
Sonuç olarak herkesin ilgi alanları doğrultusunda hobileri olmalı. Özellikle geçici süreli bile olsa, evde olunca bu çok gerekli. Ama bu tür hobilerin çok önceden hazırlanması lâzım, yoksa öyle bir anda olacak iş değil.


İnanın geçtiğimiz yıllarda, gerçek uçuştan döndükten sonra bile günde en az bir saat kokpitimin başında olmaktan büyük keyif alıyordum.


Bir hobby mutlaka şart; bu FS olur, resim yapmak olur, kitap yazmak olur, şiir yazmak olur, bir müzik enstürmanı olur, her ne olursa olsun bir şey olmalı hayatımızda... Bizleri işlerimizden, mesleğimizin dışına alması için...

37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Artık ülkemizde yaşayan herkes biliyor ki; 17 Mart 2022 Perşembe günü TCMB, PPK toplantısı kararlarını saat 14:00’te açıklayacak. Bu kararlar içinde de en fazla ilgi çekeni tabii ki politika faiz oran

CDS Credit Default Swap Türkiye’nin CDS primi bugün 700’ler mertebesine kadar çıkış yaptı, 5 yıllık Türkiye CDS primi de 677 düzeyinde. Bu değerler çok yüksek değerler. CDS Primi 300’lere kadar bir de

Yazı: Blog2_Post
bottom of page