top of page

Profesyonel Deneyimlerin Sistematik Biçimde Yeni Mezun Gençlere Aktarımı - II.


Yukarıdaki başlıktaki ilk yazımı dün sabaha karşı yayınladım ve bu konuyu yazmaya devam edip etmeyeceğime sizlerin reaksiyonları doğrultusunda karar vereceğimi yazdım.


Yazım, ilk 23 saat içinde @LinkedIn’ de 232 görüntüleme aldı. Takibe yeni katılımcılar eklendi ve sevindirici olanı, yeni katılımcılarımızın eğitim kurumlarında hizmet veriyor olmaları…


Çok teşekkürler…


@Covid-19 öncesi dönemde de var olan, @Covid-19 @Pandemisi ile daha da fazla tercih edilen üniversite sonrası hayata hazırlama eğitimleri, profesyonellerin deneyimlerini gençlere aktarımı daha da önem kazandı.


  • Üniversite mezunu olmak şart değilse de tercih nedenidir.

  • Çalışma günlerinde, daha yoğun, hafta sonu günlerinde esnek saatlerde çalışılır.

  • Çalışmaların kesinlikle @interaktif olması, “@Case Study” lerin yapılması, “@Workshop” ve “@Çalışma_Atölyeleri” kurulması ve “@Ekipler” in “@Rotate” edilmesi önemlidir ve genel yöntem budur.

  • Tabii ki @syllabus ve @itinerary doğrultusunda çalışılır.

  • MEB ve/veya YÖK onaylı, konusunda tanınmış eğitim kurumlarında çalışılması ve tamamlama belgelendirmesi yapılır.

  • Eğitim çalışması Türkçe olarak yapılsa da, yukarıda örneklendirildiği gibi İngilizce kelime, deyim ve kavramlar da bu paralelde sıkça kullanılır.

  • Sadece Eğitim / Deneyim Aktarımı yapan kadro ile kısıtlı kalınmayarak, konusunda uzman misafir konuşmacıların da deneyimlerini aktarmaları konusunda davetkâr olunur.


Yukarıda yer alan koşullar çerçevesinde, bu @deneyim_aktarımı çalışmalarımı, geçtiğimiz yıllarda, tamamen bedelsiz olarak, biri vakıf üniversitesinde, diğeri de özel bir üniversitede olmak üzere iki farklı üniversitede yaptım.


Pandeminin olmadığı dönem olduğundan, bu süreçler yüz yüze bir çalışmalar bütününde değerlendirildi. Son derece keyifli ve verimli olmuştu…


O dönemin koşullarında, başarı gösteren gençlerin bir kısmına yeni iş olanakları sunmuş, bir kısmının da daha iyi koşullarda çalışmaları için firma değiştirmelerine referans vererek yardımcı olmaya çalışmıştım.


Tabii sadece anlatmak, case study lerle konuları daha pratik yaşama uygun çalışmak önemli, ki bunu yukarıda da söyledim. Ama bu kadar değil, sektörde isim yapmış iş insanlarını, profesyonel yönetici arkadaşlarımı da çalışma programıma davet ederek hem gençlerle çalışma ortamında tanıştırmak, hem de benzer konuları farklı ticari açılardan, görüşlerden aktarmak çalışmalarımızı renklendirmekte, çok daha verimli hâle getirmektedir.


Bu yazımı kimse reklâmmış gibi anlamasın sakın.! Henüz bu konuda kişisel bir karar vermedim, yaz başında konuştuğumuz kurumlara da henüz bir söz vermedim.


Profesyonellerin deneyimlerini sistematik biçimde gençlere aktarımı konusunda; bu defa yer alıp-almayacağımı henüz bilmiyorum, şimdilik konuyu yazmaya devam edeceğim...


10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Artık ülkemizde yaşayan herkes biliyor ki; 17 Mart 2022 Perşembe günü TCMB, PPK toplantısı kararlarını saat 14:00’te açıklayacak. Bu kararlar içinde de en fazla ilgi çekeni tabii ki politika faiz oran

CDS Credit Default Swap Türkiye’nin CDS primi bugün 700’ler mertebesine kadar çıkış yaptı, 5 yıllık Türkiye CDS primi de 677 düzeyinde. Bu değerler çok yüksek değerler. CDS Primi 300’lere kadar bir de

Yazı: Blog2_Post
bottom of page