top of page

Temmuz 2020 ortası itibariyle, global finans piyasalarına özet bakış, hızlı bir dünya turu...


GENEL


CoVid-19 vakalarındaki artış ve bunun yanısıra ABD ile Çin arasındaki gerilimin etkisiyle, global piyasalar, özellikle global finans piyasaları geçtiğimiz hafta, belki biraz daha geniş tutarsak geçtiğimiz on gün boyunca oldukça dalgalı bir seyir izledi...
ABD


ABD’de açıklanan ekonomik veriler genel olarak beklenenden biraz daha olumlu gerçekleşse de, haftalık işsizlik maaşı başvurularının yüksek seyrine devam ettiği gözlendi.


Bu durumun varlığı ve geçerliliği de işsizlerin iş aramadıkları gerçeğini ortaya çıkardı. Burada ödenen işsizlik bedellerinin yüksek olması ve CoVid-19 pandemisinin süregelmesi etken görülmekte...


ABD’de 10 Temmuz ile biten haftada işsizlik maaşına başvuranların sayısı bir önceki haftaya göre düşüş kaydetse de 1,3 milyon kişi ile mevcut yüksek seviyesini sürdürdü...


CoVid-19 vaka sayısında Haziran ortasından bu yana artış gözlemlenen ABD’de geçen hafta açıklanan bulaşı verileri de beklentilerden az bir miktar da olsa, daha olumlu gerçekleşti.


Bunun da ekonomiye katkısı oldu tabii...


ABD’de TÜFE Haziran’da aylık bazda %0,6 yükselerek 3 aylık düşüş trendine son verdi. Beklentiler TÜFE’nin %0,5 artacağı yönündeydi.


Ülkede sanayi üretimi Haziran’da aylık bazda %5,5 artış kaydederek %4,4 olan piyasa beklentisinin üzerinde yükselirken, kapasite kullanım oranı da %68,6 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.


Haziran ayı perakende satışları bir önceki aya göre %7,5 arttı.


Ayrıca, FED’in geçen hafta yayımladığı raporda; ABD’de ekonomik faaliyetlerin son dönemde bütün ülkede artmakla olduğu, ancak salgın öncesindeki düzeylerin altında olduğu kaydedildi.


AVRUPA, AB


ECB (Avrupa Merkez Bankası) para politikasında değişikliğe gitmedi.


ECB Başkanı Mme Lagarde, ekonomide iyileşmenin hızı ve niteliğine dair belirsizliğin halen sürmekte olduğunu, para politikası desteğine ihtiyacın henüz sona ermediğini, ekonomide sürekliliğin devamı ve yatırımların artmasının fiyat istikrarına doğrudan bağlı olduğunu belirtti.


Euro Alanında temkinli iyimserlik sürüyor. ECB para politikasında değişiklik yapmadı; politika faizini %0, mevduat kolaylığı faizini -%0,5 seviyesinde tuttu.


ÇİN


Global finansman ve ekonomik bakış turumuzun bu bölümünde Çin’e doğru uzandığımızda göreceklerimiz aşağıda olduğu gibidir.


Çin ekonomisi ikinci çeyrekte %3,2 büyüdü. Çin ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla %3,2 ile piyasa beklentilerinin üzerinde büyüdü. Çin, bu yıl büyüme oranı açıklayan ilk ülke oldu.

Çin ekonomisi ilk çeyrekte %6,8 daralmıştı. Ülkede iç ve dış talep koşulları ile yatırımların zayıf seyri nedeniyle toparlanmanın süreklilik arz edip etmeyeceği belirsizliğini korurken, politika yapıcıların ekonomiyi desteklemeye devam edeceği öngörülüyor.


Global ekonomi ve finans piyasaları dünya turumuzun bir diğer önemli uğrak noktası da doğal olarak OPEC Ülkeleridir.


OPEC


OPEC ülkeleri Ağustos itibariyle petrol üretim kesintisini azaltma kararı aldı. OPEC ülkeleri hafta ortasında gerçekleşen 20. Ortak Bakanlar İzleme Komitesi (JMMC) Toplantısı sonrasında küresel ham petrol üretimini 31 Temmuz’a kadar günlük 9,7 milyon varil azaltma anlaşmasının devam ettiğini, bununla birlikte 1 Ağustos itibariyle kısıntının günlük 2 milyon varil azaltılarak 7,7 milyon varil olarak uygulanması kararının alındığını duyurdu.


Brent türü ham petrolün varil fiyatı Mart ayından bu yana en yüksek değeri olan 43-44 USD seviyesini şu sıralarda koruyor. Şu sıralar derken, tedbirli olmayı tercih ettim, çünkü son bir yıl içinde brent petrol fiyatları çok dalgalı bir seyir izledi.


TÜRKİYE


Ülkeme baktığımızda özet durumu aşağıda olduğu gibi görebiliyoruz.


KONUT SATIŞLARI


Yurt içinde konut satışları Haziran’da, Türkiye genelinde yıllık bazda %209,7 artarak 190.012 adet ile şimdiye kadarki en yüksek Haziran ayı seviyesinde gerçekleşti.


Bu artışta hükümetin konut kredileriyle verdiği teşvikler önemli rol oynadı.


Bu dönemde toplam konut satışlarının %53,4’ünü oluşturan ipotekli konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 14 katına çıkarak 101.504 adet oldu.


İlk defa satılan konut sayısında Haziran ayında yıllık bazda %152,0 artış kaydedilirken, ikinci el konut satışları da %245 oranında yükseldi.


BÜTÇE AÇIĞI


Merkezi yönetim bütçe açığı Haziran’da yıllık bazda %60,7 artarak 19,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu dönemde bütçe gelirlerindeki artış %19,5 olurken, bütçe harcamaları da %26,8 oranında genişledi.


Geçtiğimiz yılın ilk yarısında 78,6 milyar TL olan bütçe açığı bu yılın aynı döneminde %39,3 oranında artışla 109,5 milyar TL seviyesine ulaştı…


VERGİ GELİRLERİ


Haziran’da vergi gelirleri yıllık bazda %23,5 artarken, bütçe giderlerindeki artışta cari transferler ile sermaye giderlerindeki hızlı yükseliş öne çıktı.


TCMB BEKLENTİ ANKETİ


Hafta başında yayımlanan Temmuz ayı TCMB Beklenti Anketi sonuçlarına göre, enflasyon ve döviz kuru beklentilerinin arttığı, büyüme beklentisinin ise değişmediği görüldü.


TÜFE


Buna göre, katılımcıların bir önceki anket döneminde %9,54 olan cari yıl sonu TÜFE beklentisi bu anket döneminde %10,22 oldu.

ABD DOLARI


Yıl Sonu USD/TL beklentisi de bir önceki anket dönemindeki 6,99 TL’den 7,02 TL’ye yükseldi.USD/TL %0,1 düşüşle haftayı 6,8553 seviyesinden tamamladı.

GSYH ve BÜYÜME


Katılımcıların 2020 yılı GSYH büyüme beklentisi bir önceki anket dönemine göre değişmeyerek -%1,3 düzeyinde kaldı.


TCMB REPO İHALESİ FAİZ ORANI


Katılımcılar TCMB’nin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının cari ay sonunda %8,25 seviyesinde kalmasını bekliyor.


BORSALAR


Global piyasalar hafta boyunca karışık bir görünüm sergiledi. Asya borsaları haftayı kayıplarla tamamladı.


BIST-100 endeksi haftayı %3,5 yükselişle 118.786 puandan tamamlarken, Türkiye'nin 5 yıllık CDS primi haftayı yatay seyrederek 525 baz puan düzeyinden kapattı.


GÖSTERGE TAHVİLİ BİLEŞİK FAİZ ORANI


2 yıllık gösterge tahvili bileşik faiz oranı ise bir önceki haftaya göre 9 baz puan azalarak %10,22 oldu.


TCMB hafta sonunda yaptığı düzenlemeyle, normalleşme süreci kapsamında, tüm bankalar için yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm yükümlülük türlerinde ve vade dilimlerinde 300 baz puan artırılmasına karar verildiğini duyurdu.


ÖNEMLİ !!!


10 Temmuz 2020 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacak uygulama ile piyasadan yaklaşık 9,2 milyar ABD doları tutarında döviz ve altın cinsinden likidite çekilmesi bekleniyor.


Büyük olasılıkla $/TL kuru ve altın fiyatı bu işlemle beraber yükselecek...


GLOBAL PİYASALARDA BU HAFTA...


Bu hafta global piyasalarda ABD ve Euro Alanında açıklanacak PMI verileri takip edilecek.


TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ


TCMB toplantısının izleneceği yurt içinde ise tüketici güven endeksi verisi açıklanacak.9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Artık ülkemizde yaşayan herkes biliyor ki; 17 Mart 2022 Perşembe günü TCMB, PPK toplantısı kararlarını saat 14:00’te açıklayacak. Bu kararlar içinde de en fazla ilgi çekeni tabii ki politika faiz oran

CDS Credit Default Swap Türkiye’nin CDS primi bugün 700’ler mertebesine kadar çıkış yaptı, 5 yıllık Türkiye CDS primi de 677 düzeyinde. Bu değerler çok yüksek değerler. CDS Primi 300’lere kadar bir de

Yazı: Blog2_Post
bottom of page