... ve Eylül 2020; Ekonomi, CoVid-19, Perakende, AVM'ler


Eylül ayı başladı. Romantik ve güzel bir geçiştir Eylül. Ama bu başka bir yazının konusu olabilir. Şimdi biraz perakende, AVM ve ekonomi üzerine çalışalım.


Tanıyanlar bilirler, hayatımın hiçbir evresinde karamsar olmadım ve moda tabirle negatif elektrik vermemeye çalıştım. Özellikle de benden genç olanlara daima konulara bir de olumlu tarafından bakmaları konusunda daima ısrarcı oldum.


Yaklaşık 4-5 gündür yeni bir yazıyla huzurunuza çıkmaya çalıştım, ancak biraz karamsar olabileceğimi düşünerek bunu yapmadım.


İkinci çeyrekte, ekonomide %9,9 küçülme, %11,7 enflasyon, işsizlik, CoVid-19 kayıpları, birinci dalga ikinci pik, ABD Doları / TL 7,50 olması, Brent Petrol $44-46 bandında, Perakendede geçen yılın aynı dönemine göre güven endeksinde düşme, buna karşılık fiyatlardaki artış, AVM’ler ne olacak sorusunun tekrar tekrar gündeme getirilmesi, vd., gibi bilinen konular…


Bu konuları tüm değerli ekonomistler, başta; Prof Dr Emre Alkin, Dr Mahfi Eğilmez, İktisatçı Yazar Mustafa Sönmez, İktisatçı Yazar Murat Muratoğlu, Dr Murat Kubilay olmak üzere zaten bizleri her gün aydınlatıyorlar, bilgilendiriyorlar.


Dikkatle ve teşekkürle takip ediyorum, ediyoruz…


Bütün bu bilgilendirmelerin, yazılanların ve özellikle matematiksel yaklaşımların ışığında, aynı sayısal değerleri burada tekrar etmek, hem üstadların emeklerine saygısızlık, hem de okuyanlara vakit kaybı olarak düşünülebilinir.


İşte bu nedenle; tekrar yapmıyorum, işin matematiksel ekonomi yorumlarına, tablolara da tam olarak katılıyorum.


Pandemi; birinci fazın ikinci pik noktasında mı, yoksa ikinci dalgaya geçildi mi, ya da hâttâ üçüncü dalgaya girdik mi bunları net olarak bilemiyoruz.


Muhtemelen konuyla yakın ilgilenenlerin de bilmediklerini sanıyorum.


Bu konudaki gelişmeleri Eylül içinde göreceğiz. Gidişat sadece ülkemde değil, dünyada da son derece dikkat çekici derecede ağır. Hâttâ, inanınız şimdilik kaydıyla açıklanan bilgilere emniyet payı ilâve etmek şartıyla biz, hâlâ birçok ülkedeki pandemi yaygınlaşmasına göre, CoVid-19 salgınını daha iyi kontrol edebiliyoruz düşüncesindeyim.


Yine de Eylül sonunda durum daha da net olarak anlaşılacak. Umarım iyi olsun…


Perakende sektörü; tabii ki AVM’ler dahil, yakın zamana kadar genç, dinamik, atılgan, müteşebbis, belki biraz gözü kara sayılabilecek bir yatırım ve çalışma temposundaydı. Murat İzci bu konuyu güncel sayılarıyla ele alan güzel bir yazı yazmış.


Şimdilerde, özellikle son 3-4 yıldır bu tempo giderek düştü ve kırılganlık oluştu, bu kırılganlık özellikle pandeminin de etkisiyle epey arttı…


Perakendenin mağazacılık tarafında satışlar düşerken, tabii cirolar ve kârlılık azalırken, maliyetlerin artması ve daha da önemlisi satınalma gücünün düşmesinin yanı sıra, AVM tarafında da bazı olumlu olmayan kararların oluşması, ekonomideki sıkıntılar, resesyon, enflasyon altında resesyon baskısı, turizmin neredeyse yapılamaması ve bugünlerin olmazsa olmazı CoVid-19 etkileri, perakende sektörünü durağanlaştırdı…


Eğer Eylül’de özellikle CoVid-19 kontrol altına alınabilir ve aşı uygulaması başlatılabilirse, bir anda değil ama hızlıca bir düzelme, piyasalarda olumlu havaların esmesi gerçekleşebilir.


Biraz daha sabırlı olacağız…


Bu arada piyasaların olduğu kadar, tüketim evleklerinin de morale gereksinimi var. Şimdilik moral bulamasak da, en azından asgariye inmiş de olsa moralimizi tamamen kaybetmemeye çalışmak durumundayız.


Sık kullanılmaya başlayan tabiri ile enseyi karartmamak önemli…11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Artık ülkemizde yaşayan herkes biliyor ki; 17 Mart 2022 Perşembe günü TCMB, PPK toplantısı kararlarını saat 14:00’te açıklayacak. Bu kararlar içinde de en fazla ilgi çekeni tabii ki politika faiz oran

CDS Credit Default Swap Türkiye’nin CDS primi bugün 700’ler mertebesine kadar çıkış yaptı, 5 yıllık Türkiye CDS primi de 677 düzeyinde. Bu değerler çok yüksek değerler. CDS Primi 300’lere kadar bir de